flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ

20 лютого 2020, 10:04

            Відповідно до плану роботи  Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області  на І півріччя 2020 року  узагальнено практику розгляду справ зі спорів, що виникають з сімейних правовідносин за 2019 рік.

Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України, ч. 1 ст. 5 СК України держава бере на себе обов'язок щодо охорони сім'ї, дитинства, материнства та батьківства, а також створення умов для зміцнення сім'ї. Це головне загальне положення, яке стосується сім'ї, визначає її значення в суспільстві та ставлення до неї держави. Держава здійснює по відношенню до сім'ї державну політику, яка є складовою соціальної політики України. Мета державної сімейної політики полягає у забезпеченні сприятливих умов для всебічного розвитку сім'ї та її членів, найповнішої реалізації сім'єю своїх функцій і поліпшення її життєвого рівня, підвищення ролі сім'ї як основи суспільства.

            Саме на суди покладається забезпечення можливості збереження сім’ї, недопущення порушення права дитини на утримання після розірвання шлюбу, забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток.

До спорів , що виникають із сімейних правовідносин відносяться:

- спори про розірвання шлюбу;

- спори про стягнення аліментів;

- спори про встановлення батьківства або материнства;

- спори про позбавлення батьківських прав;

- спори про поділ майна подружжя.

У ході проведення узагальнення встановлено, що протягом 2019 року в провадженні  Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області перебувало 911 справ щодо спорів, які виникають із сімейних правовідносин. Із них у 2019 році надійшло 657 справ.  

            Із вказаної кількості розглянуто 643 справ, з яких: по 535 - ухвалено рішення про задоволення позову, по 180 з них винесено заочне рішення; по 17 справах провадження закрито; 74 справи залишено без розгляду. Залишок нерозглянутих цивільних справ даної категорії на кінець 2019 року становить 276 справ, з яких 23 –  у зв’язку із зупиненням провадження.

У 2019 році найбільшу кількість спорів, що виникають із сімейних правовідносин складали спори про розірвання шлюбу, усього за 2019 рік 369 справ з них розглянуто. По 326 справах даної категорії позовні вимоги задоволено,по 108 справах з них винесено заочне рішення, 33 справи залишено без розгляду.  Залишок нерозглянутих справ про розірвання шлюбу на кінець 2019 року становило 104 справи, по 6 провадження зупинено.

Основними причинами розірвання шлюбу сторони вказували:   

1) непорозуміння між сторонами, різні характери і погляди на життя;

2) зловживання алкоголем з боку відповідача, сварки і бійки на ґрунті пияцтва;

3) небажання утримувати сім'ю і вести спільне господарство;

4) інші причини.

Рішення суду у справах про розірвання шлюбу відповідали вимогам ст. 215 ЦПК. У них, зокрема, було зазначено дату й місце реєстрації шлюбу, час та причини фактичного його припинення, мотиви, з яких суд визнав збереження сім'ї можливим чи неможливим, обґрунтовані висновки з приводу інших заявлених вимог. У резолютивній частині рішення наведенні відомості, необхідні для реєстрації розірвання шлюбу в органах ДРАЦС (найменування органу, що зареєстрував шлюб, дата реєстрації, номер актового запису), прізвища подружжя до шлюбу і згідно зі свідоцтвом про його реєстрацію, рішення про залишення прізвища особі, яка змінила його під час реєстрації шлюбу, чи відновлення дошлюбного прізвища.

Проголошена Конституцією України охорона сім'ї державою полягає, зокрема, в тому, що шлюб може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім'ї стали неможливими. З цією метою суд при вирішенні позовів про розірвання шлюбу, повно й всебічно з'ясовував фактичні взаємини подружжя, мотиви та причини розлучення, забезпечував участь у судовому засіданні, як правило, обох сторін та вживав заходів до примирення подружжя.

Разом із позовами про розірвання шлюбу часто подавали позови і про стягнення аліментів.

Так, у провадженні Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області у 2019 році перебувало 275 справ про стягнення аліментів з них надійшло 186 справ. Справи даної категорії займають друге місце по кількості справ серед спорів, що виникають із сімейних правовідносин. Усього розглянуто 181 справа, у тому числі з ухваленням рішення про задоволення позову – 149 справ (з яких із винесенням заочного рішення - 54); із залишенням заяви без розгляду – 23, закрито провадження по 2 справам. Станом на кінець 2019 року 94 справи залишилися нерозглянутими, із них по 4 справам провадження зупинено.

            При оформленні та подачі до суду позовних заяв про стягнення аліментів недостатньо уваги приділяється наданню інформації про місце роботи відповідача, в основному така інформація надається суду зі слів позивача та не підтверджується письмовими доказами. Даний факт переважно пов’язаний із неофіційним працевлаштуванням громадян.

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом сімейно-правового характеру, який застосовується до батьків, що не забезпечують належного виховання своїх дітей. Такий захід може застосовуватися тільки за рішенням суду. Конституція України гарантує дітям усі права, необхідні для їхнього розвитку і життя.

Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого — заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки стосовно дитини. Частиною 1 ст. 164 СК встановлено вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав.

Зокрема, мати, батько можуть бути позбавленні батьківських прав, якщо вони:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Кожна дитина має право на проживання в сім’ї разом з батьками, або з одним із них, на піклування батьків. Право дитини на отримання належного сімейного виховання виникає у неї з народження.

  Протягом 2019 року в провадженні Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області перебувало 43 цивільних справи про позбавлення батьківських прав. Усього розглянуто 27 справ, із них  21 – із задоволенням позову (в тому числі по 14 винесено заочне рішення), по 4 справам заяву залишено без розгляду. Залишок нерозглянутих справ на кінець 2019 року складав 16 справ.

При розгляді справ про позбавлення батьківських прав судом дотримувалися вимоги Конституції України, законів України, Конвенції ООН «Про права дитини» та інших нормативно-правових актів. Справи розглядалися за обов’язкової участі органу опіки та піклування, їх висновку щодо вирішення спору, наданого на підставі відомостей, отриманих у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати, брати участь у вихованні дитини. Виходячи з того, що позбавлення особи батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, рішення про застосування позбавлення батьківських прав приймалося лише після повного, всебічного, об’єктивного з’ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Крім того, у 2019 році в провадженні Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області перебувало 19 справ про встановлення батьківства або материнства. Усього розглянуто 10 справ, із них 7 – із задоволенням позову, 3 справи залишено без розгляду. Залишок нерозглянутих справ на кінець 2019року складав 9 справ.

Також, у 2019 році в провадженні Ізмаїльського міськрайонного суду  Одеської області  перебувало 8 цивільних справ про надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за межі України. Усього розглянуто 8 справ, із них 4 із задоволенням позову, 2 справи залишено без розгляду.

Аналізуючи наведені дані, слід зазначити, що усі цивільні справи про спори, що виникають із сімейних правовідносин розглядались   з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення та ухвали суддів відповідали вимогам, встановленим ЦПК України.

Судді в повній мірі досліджували обставини справи, визначали характер спірних правовідносин, чітко і неухильного дотримувалися норм чинного законодавства при розгляді цивільних справ, забезпечуючи своєчасне вирішення питань відкриття провадження у справах, належну підготовку справ до розгляду, розгляд справ протягом розумного строку, дотримання правил підсудності, належне складання та оформлення процесуальних документів, реагування на випадки порушення законодавства відповідними учасниками правових відносин.

Проблемних питань при вирішенні спорів, що виникають з сімейних правовідносин у суддів Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області не виникало.

         

Помічник судді   Ізмаїльського міськрайонного суду     Арєшкіна І.І.018Всі права захищені